У кожному монохромному кадрі своя родзинка і нова реальність. Універсальність – ось, напевно, сама відмінна риса монохромних фотографій! Чорно-білими можуть бути портрети, міські пейзажі, природа, архітектура, тварини. «Якщо ви фотографуєте в кольорі, то показуєте колір одягу або тіла, але якщо ви знімаєте ЧБ, то показуєте колір душі», – стверджував Бруно Барбе, фотограф Magnum Photos.

 Більше інформації та практичних навичок по монохрому ви отримаєте на офлайн або онлайн курсі «Фотошоп для новачків»
 
«Вирішальний момент» Анрі Картьє-Брессона

Для чорно-білої зйомки необов'язкове яскраве денне світло. Якраз навпаки, 50000 відтінків сірого дають кадру особливу глибину. Чорно-біла фотографія ідеальна для тих випадків, коли необхідно підкреслити  геометрію кадру. Коли візуально важливі такі елементи композиції як точка, лінія, фігура, ритми і симетрія. Конвертуйте колір в ЧБ, якщо головне в кадрі це контраст, силует, лінії, текстури, патерни, ритми, форми, тіні об'єктів.

Ансель Адамс

Так чому ж нам більше подобається чб і в яких випадках краще за все використовувати саме такі фотографії? 

1. Монохром як спосіб виділення контрастного об'єкта

Людське око не відволікається на інші кольори і об'єкти: одяг, будівлі, машини. «У соціальних фотографіях найчастіше використовується чорно-біла зйомка, коли потрібно виділити якийсь центральний об'єкт, наприклад, обличчя людини, серед інших, фонових об'єктів», – говорить фотограф Олжас Жакен.

Дмитро Собокарь

2. Бачити світ в ЧБ.

Більшість загальних порад про те, як скомпонувати або структурувати хороший кадр, застосовуються так само і до чорно-білої фотографії. Однак, основна, помітна відмінність полягає в тому, що ви не повинні звертати увагу на колір. Це означає, що ви зобов'язані навчати себе дивитися на форми, тони і текстури, дивитися очима, які здатні бачити тільки в ЧБ. Ця фотограівчна навичка приходить з досвідом.

Федеріко Ерра

3.  Чому нам так подобаються чорно-білі фотографії?

Людське око, зорова система створені щоб вірно оцінювати форми середовища та відстань до них у просторі. Для цього зорова система весь час аналізує інтенсивність світла і колір. Якщо ви видаляєте колір, ваш зір стає більш чутливими до інтенсивності світла. А мозок витрачає менше енергії на аналіз форми образу. Завжди, коли наше мислення виявляє більш ефективні шляхи пізнання світу, тобто менш витратні енергетично, це відкриття нагороджується вивільненням речовини щастя. Ми відчуваємо ендорфіновий сплеск. Успішний і низький за енергозатратами акт пізнання приносить задоволення. І в цьому сенсі, сприйняття чорно-білого зображення є найбільш наочним прикладом. 

У зорової системи, як у фотокамери, працює автофокус. Око реагує на зони контрасту і на найбільш яскраві зони. Таким же чином ми сприймаємо відстань до предметів. Ми аналізуємо глибину простіру за допомогою порівняння контрастних зон освітлення. 

Більш темна річ здається нам ближче до нас, ніж інша світла річ. Як фотограф, що створює картини в чорно-білому просторі, ви просто зобов'язані знати більше про контраст, бачити його, відчувати його. За допомогою контрасту освітлення розкривайте перед глядачем суть своїх знімків, їх задум, відображайте важливі деталі. Завжди шукайте сцени, сюжети, які рясніють ознаками високого контрасту і тоді ваші чорно-білі фотографії будуть чарівними.

John Florea. Miss Norma Baker
 
Ноел Балдевайнс

4. Зосередьтеся на текстурі

У чорно-білих фотографіях текстура несе нову інформацію – інформацію глибини простору. Тому шукайте цікаві текстури, які можливо приховані під масками яскравих фарб. Текстури часто виконує роль напрямних ліній, служать хорошим фоном для головного художнього об'єкта. Текстурні контрасти вкрай важливі.

Лопес Морено

5. Фотографуйте JPG файли, зберігаючи колір.

Даний пункт, перш за все, націлений на фотографів, які використовують в своєму арсеналі цифрові камери. Ваша камера надає можливість перемикання в налаштуваннях Меню на режим "чорно-біле". Краще його використовувати тільки знімаючи в RAW форматі (про це – нижче)!

Якщо ви будете знімати чорно-білий JPG, то камера, фіксуючи кадр, отримує інформацію про колір, а потім перетворює знімок в чорно-білий, включаючи закладений в процесор алгоритм. В такому випадку ви будете володарем файлу, який безповоротно втратив більшу частину інформації про колір, тобто «схуд». 

Функція камери для отримання чб фото вельми корисна. Поясню чому. Якщо Ви хочете використовувати такий режим для того, щоб попередньо побачити, як виглядає сцена без кольору, то це цілком виправдано. Це допоможе вам ідентифікувати, наскільки сильними будуть чорно-білі знімки! Але обов'язково перейдіть назад і знімайте в кольорі, а потім вже вдома допрацюєте сюжет в редакторах фотошоп, лайтрум або ро-конвертор.

Джузеппе Антоніо Валлетта

6. Знімайте в RAW

Я знаю, що багато хто фотографів початківців не використовують RAW формат в силу незнання як перейти в цей формат на камері або нерозуміння переваг RAW формату над JPEG. А може, принципово не знімають в РО форматі через нелюбов до нього – він значно «важче» за мегабайтами ніж JPG та потребує обов'язкової пост-обробки. Наприклад, за допомогою програми Лайтрум.

Але більшість фотохудожників в подальшій роботі з RAW-файлами бачать незаперечні переваги. Тому, якщо Ви прагнете отримувати чудові чорно-білі зображення, то знімайте і записуйте на флеш-карту дані в RAW форматі. Обираючи цей формат файлу ви можете також обрати один з чорно-білих пресетів камери. Кольорова інформація у будь якому разі зберігається. Ви зможете використовувати колір в період пост-обробки цифрових «негативів». 

Абзац нижче для досвідчених користувачів Лайтрума. Ви можете його пропустити.

Друзі, я знімаю в RAW фотокамерою Fujifilm X-T2. Це RAF файли. Знімаючи в RAF, ви отримуєте перевагу – можливість встановити різні плівкові пресети до зйомки. Але є проблема. Якщо я знімаю з монохромним пресетом чорно-білі кадри, то прикро, коли Лайтрум при імпорті змінює цей профіль на Adobe Color. От біда. Є два рішення проблеми. 1. Виконати імпорт фотографій, поміняти в закладці Профілі на потрібний (модуль Develop/Обробка ► панель Basics/Основні). Виконати пакетне редагування, змінюючи кольоровий профіль на ЧБ на всіх кадрах. 2. Оптимальний спосіб. Перед імпортом зайти на закладку в панелі меню Редагування ► Властивості ► Пресети (див. малюнок). І поміняти в позиції Master профіль Adobe (за замовчуванням) на Camera Setting – це налаштування зберігає профільні настройки вашої «плівки» на етапі імпорту в програму.

Заміна профілю Adobe на профіль вашої камери в Lightroom

 

7. ЧБ любить елементи, що повторюються. Шукайте ритми

Шукайте схожі між собою чи навіть однакові елементи або об'єкти. Вони цікаві тому, що створюють своїми повторами відчуття порядку, саме до нього прагне наше сприйняття. Повтори не креативні, вони просто встановлюють рівновагу, пластичність, чистоту і простоту кадру.

Колір, часом, просто відволікає нашу увагу від ритмів і ми не надаємо їм значення, не розуміємо їх художньої цінності. Але використання в композиції ЧБ фотографії таких елементів робить кадр виразним. Як тільки ви починаєте шукати однакові предмети, одразу ви помічаєте їх всюди: стовбури дерев або ліхтарні стовпи, машини, що стоять навряд, ряди вікон на фасадах будинків тощо...

Ізабелла Табачі

8. Любов до зйомок на довгих витримках

Ефекти від налаштувань тривалої витримки в декілька секунд при наявності в об'єктиві рухомих елементів грають ключову роль в чорно-білій фотографії. Зверніть, наприклад, увагу на роботу «Відчай». Фотографа – Павло Парубочій.

Відчай, Павло Парубочій

А ось як тему відчаю знімала на довгих витримках ще у 1976 році Франческа Вудман.
Francesca Woodman - Untitled from House Series - 1976

9. Рятівний ЧБ

Колір в кадрі може бути не керованим. Через погане освітлення, наприклад, якщо ви знімаєте в приміщенні, колір в кадрі може бути бляклим, невиразним. Позбутися ненасичених, або перенасичених кольорів дозволяє зміна кольорового простору кадра на чорно-білий варіант. Цей підхід рятує фотографа коли треба зберегти сюжет, зберегти момент. Навіть незважаючи на те, що ви знімали в RAW, часом вам ніяк не вдається «витягнути» фотографію, витримати хоча б приблизно натуральні кольори при пост-обробці. Ось тоді чорно-білий варіант кадра – нагальна потреба!

10. Лінії

Лінії ріжуть і ділять зображення на частини. Але вони також можуть направляти погляд глядача. У чорно-білому зображенні з сильним контрастом лінії настільки потужні, що можуть бути єдиним самоцінним естетичним об'єктом. Як от на світлині Томаса Перреона з blog.thomasperreon.com

 

11. Силует

Силует є контрастною формою з чітко окресленим лінією краєм. Тобто силует поєднує в собі вже згадані вище елементи. Обриси об'єкта можуть народити нові сенси – від сюрреалістичного до зловісного. 

Margaret Bourke-White Dummy And Chute Landing, Irving Air Chute Company, Buffalo, 1937

 12. Паттерни і візерунки

Ця порада дещо нагадує і пов`язана з ритмами. Повторення текстур, наприклад, хвилі піщаної дюни, можуть здаватися шумом для ваших очей на кольоровому зображенні, але раптово заворожують в монохромі.

Nina Leen. 5 Models Wearing Fashionable Dress Suits

13. Увага, тіні!

Глибокі чорні тіні, тонкі, майже невидимі, легкі тіні і дзеркальні відображення темного предмета на сірій поверхні асфальту, піску або калюжі – завжди приваблюють фотохудожника.

Yiannis Siemos. Авторський проект «Тіні». Острів Tinos 2011

У чорно білої фотографії багата історія (дивитись відео). У пошуках натхнення дивіться роботи таких майстрів світла і тіні як:

 • Ансель Адамс,
 • Альфред Стігліц,
 • Анрі Картьє-Брессон,
 • Білл Брандт,
 • Брассаї,
 • Пол Стренд, 
 • Робер Дуано ,
 • Роберт Капа, 
 • Альберт Уотсон ,
 • Уокер Еванс,
 • Хорст П. Хорст,
 • Чиен-Чи Чанг
 • Едвард Уестон,
 • Рут Оркін, 
 • Рене Мальтет, 
 • Кай Зиль ,
 • Ірвін Пенн, 
 • Юсуф Карш,
 • Джок Стерджес, 
 • Cindy Sherman
 • Arthur Tress
 • Duane Michals
 • Francesca Woodman
 • Sally Mann
 • Jock Sturges
 • Helmut Newton
 • Elliott Erwitt