Якщо ваш Lightroom працює повільно, то це можливо тому, що... у вас старий комп'ютер. А лайтрум, як багато редакторів зображень, дуже вимогливий до ресурсів техніки. Як прискорити Lightroom, не купуючи супер-комп'ютер?

1. Використовуй Smart-preview

Використовуй Smart-preview оригіналів

Обробка в Lightroom буде швидше, якщо використовувати Smart-preview оригіналів! Наприклад, в тому випадку якщо мало місця на жорсткому диску. Смарт-мініатюри - це невеликі RAW файли (2560 пікселів по довшій стороні) в форматі DNG - цифровий негатив.

1. Зробіть імпорт всіх фотографій прямо з переносного диска. Увімкніть у вікні імпорту, в панелі File handling справа вгорі, опцію Build Smart-preview. 

2. Відключіть переносний диск і застосовуйте свої корекції на Smart-мініатюри. 

3. Закінчивши обробку, знову підключайте диск і зробіть Експорт. 

4. Можна зробити експортну публікацію і не відновлюючи зв'язок мініатюра-оригінал. Але тоді максимальний розмір експортного кадру буде 2560 пікселів по довшій стороні. Для інтернету - досить.

Як економити час свого життя, якщо фотографій багато? Трюки і секрети пост-обробки ви дізнаєтеся  на курсі «Обробка фото в програмі Lightroom»

2. Вимоги до системи з боку Lightroom v.8

Процесор - Intel Pentium або AMD Athlon 64 processor (рекомендується двоядерний процесор для роботи з відео), 2 ГБ оперативної пам'яті (рекомендовано - 8 GB), 2 ГБ вільного місця на жорсткому диску. Дисплей з роздільною здатністю 1024х768. Відеоадаптер сумісний з DirectX 10.

3. Більше оперативної пам'яті (RAM)

Оперативна пам'ять (RAM) комп'ютера активно пожирає відкритими додатками. Закрийте всі вкладки Chrome і інші непотрібні програми. RAM PC комп'ютерів також активно з'їдається, якщо вікна у відкритій програмі не на весь екран або якщо на робочому столі лежать важкі файли (пару фільмів, гігобайтовая фотосесія). Тому краще заховати цих важковаговиків на диск комп'ютера, а на робочий стіл винести ярлик.

Слід також максимально збільшити розмір Cash папки і перемістити її на швидкий диск комп'ютера. Для цього треба зайти на панелі меню в закладку Edit ► зійдіть до Preferences (Win) або Lightroom - Preferences (Mac) і відкрийте вкладку ► Performance. Віддайте Лайтрум під створення його временніх файлів скільки не шкода (за замовчуванням коштує 2 гігабайти). 

Якщо програма починає тупити не відразу, а через годину роботи, то це можна вилікувати на переходом по шляху (див. Рис. Нижче  Edit►Preferences►Performance►Purge Cashe. Натисніть на Purge Cashe і це очистить пам'ять комп'ютера.

Тут ви можете встановити розмір папки кеша.

4. Lightroom працює повільно, якщо каталог не на комп'ютері

Це очевидно, але часто оператори лайтрум намагаються працювати з переносного террабайтніка. Гальмує - значить ваш каталог Lightroom знаходиться НЕ НА комп'ютері, а на зовнішньому жорсткому диску. Lightroom - ресурсномістка програма і зажадає високих швидкостей взаємодії каталог-комп'ютер. Зовнішні диски (або картка з файлами в слоті-кардридера) набагато повільніше передають інформацію в Lightroom в порівнянні з внутрішнім жорстким диском вашого комп'ютера.

5. SSD-диски. Цей тип диска найшвидший

Lightroom буде працювати швидше, якщо і файли фотографій, і пов'язаний з ними каталог перемістити на SSD-накопичувач.

6. Включи GPU Accelerated Editing. У версії 8.4 - він сам включиться

Adobe оновила Lightroom до версії 8.4 з GPU Accelerated Editing пару тижнів назад (сьогодні 10.09.2019), допомагаючи прискорити робочий процес. Але якщо ваш Lightroom Classic більш ранньої версії, то краще відключити галочку поруч з GPU (див. Рис вище - вкладка Performance)

7. Створення нового каталогу для кожної сесії

Lightroom сповільнюється на старті з роздуванням каталогу. Це стане помітно, якщо у вас в каталозі Лайтрум десь 10К зображень і більше. Чому так? В каталозі між слайдами та оригіналами є зв'язку. І ЦІЛІСНІСТЬ цих зв'язків лайтрум перевіряє при кожному старті. Адже якщо зв'язок порушена, то ми не зможемо редагувати мініатюри і не зможемо зробити ЕКСПОРТ.
- Коли втрачається зв'язок?
- При переміщенні оригіналів в інше місце. 

У фотографів це часто буває. Вони перейменовують папки або змінюють їх ієрархію. Припустимо, ваш жорсткий диск переповнився і ви вирішили перенести фото на зовнішній носій. Зв'язок оригінал-мініатюра порветься. Цією неприємності можна уникнути, якщо каталог зі слайдами буде
знаходитися в тій же папці де лежать оригінали. Тому давайте дотримуватися правила:
Нова фотосесія - новий керуючий каталог

Повторюся, для кожної оригінальної фотосесії ми будемо створювати в Лайтрум свій власний унікальний каталог. І це дозволяє зберігати цілісність пари оригінал-мініатюра.

Тому найбільш ефективна послідовність дій буде наступною. Слід запам'ятати, де лежить папка з оригіналами. У програмі лайтрум зробимо клік на закладці панелі МЕНЮ ► Файл. Ага! Не випадково сама верхня команда в цій вкладці - це New Catalog / Новий каталог. Це означає, що така команда виконується користувачами найчастіше. Натиснемо її. Лайтрум пропонує вказати в якій папці слід створювати новий каталог і
просить дати йому ім'я.

Слід зайти в папку з оригіналами потрібної фотосесії. Буде корисно в ім'я файлу вписати ключові слова фотосесії. Адже імена каталогів повинні відрізнятися і бути нам зрозумілі і через кілька днів. Підтвердіть створення нового каталогу, натискаючи на кнопку Create.

Програма самостійно перезавантажиться, тобто вийде з старого каталогу і увійде в новий. І тепер ми переходимо до ІМПОРТУ (дивись  відео «ІМПОРТ мініатюр» ). Тепер, навіть при переміщенні папки з оригіналами в нове місце, цілісність каталогу не буде порушена.

Згодом у вас буде безліч каталогів лайтрум. Але в закладці Файл панелі Меню є команда Open Recent - Відкрий Недавні, яка покаже список з 15 останніх робочих каталогів.

8. Непогане рішення – спростити інтерфейс програми

1. Можна зробити правий клік поруч з назвою модулів (наприклад, поруч з Library) і відключити показ всіх модулів окрім Library, Develop. Ця логіка працює для всіх панелей лайтрум (папки, сервіси публікації, пресети)

2. Не показувати гістограму при відбракування

Lightroom показує гістограму при будь-якому відкритті фотографії. Незалежно від того, чи перебуваєте ви в режимі Обробки Develop або переглядаєте і відбираєте фотографії в режимі сітки Grid в бібліотеці. Поверніть панель гістограми і Lightroom перестане розраховувати графік гістограми при відкритті фотографії. Це прискорить роботу програми.
 

8. Спростити інтерфейс програми

Можна зробити правий клік поруч з назвою модулів (наприклад, поруч з Library) і відключити показ всіх модулів окрім Library, Develop. Ця логіка працює для всіх панелей лайтрум (папки, сервіси публікації, пресети). Також можна приховати гістограму при відбракування. Lightroom показує гістограму при будь-якому відкритті фотографії. Незалежно від того, чи перебуваєте ви в режимі Обробки Develop або переглядаєте і відбираєте фотографії в режимі сітки Grid в бібліотеці. Поверніть панель гістограми і Lightroom перестане розраховувати графік гістограми при відкритті фотографії. Це прискорить роботу програми.

9. Як прискорити роботу фотографа в Лайтрум?

Вище ми прискорювали комп'ютер і програму, а тепер - кілька слів про прискорення роботи оператора. Є п'ять способів прискорення. Потрібно використовувати: клавіатурні скорочення, Auto - Автотон, стартовиt пресети, пакетне редагування, планування вашої роботи (складання чек-листа).

10. Як застосувати автоматичне тонування до пакету фотографій в Lightroom?

Використовуйте кнопку Auto – це автоматичне корегування світло-тіньового малюнка фотографії. Вона прискорює обробку фотосессій. Але результати застосування Авто потрібно обов'язково перевіряти і підправляти. В останньому Lightroom кнопка Авто витягує навіть безнадійна фото. Можна на кожному фото натискати клавіатурне скорочення Ctrl + U, яке активує Автотон. Але це не та швидкість обробки, яка нас влаштує. Оптимальне рішення - застосовувати Auto пакетно.

Використання кнопки Авто в Лайтрум

1. У модулі Develop застосуй до пакету фотографій якийсь стартовий прісет. Як правило, стартовий пресет не повинен зачіпати світло-тіньової малюнок, а впливати швидше на колір, дисторсію, аберації і т.д.
2. А потім з цим пакетом фотографій повернутися в модуль Library (G), виділити всі потрібні фотографії (Shift + click + click) ...
3. Натиснути кнопку Auto в панелі Швидка обробка (Quick Develop).

Быльше знань на фотокурсі «Лайтрум для початківців», який можна пройти як онлайн так і в студіях фотошколи