Оксана Сибидло. Фотограф майтер фуд фотографії 

Запрошуємо вас на практику фуд фото – МК «FOOD фотографія смачних кадрів». Всі фото статті належать викладачу фуд фотографу Оксані Сибидло,  

 1. Фотокамера і об'єктиви для фуд.
 2. Штатив. Брекетинг по фокусу
 3. Природнє світло з вікна.
 4. Модифікатори світла.
 5. Відбивачі.
 6. Типи штучного світла.
 7. Штучне постійне світло.
 8. Штучне імпульсне світло.
 9. Напрямок світла.
 10. Модифікатори світла від спалаху.
 11. Композиція кадра. Ракурси.
 12. Реквізити для побудови образа

1. Фотокамера і об'єктив.

Початківцю в жанрі food фотографії підійде будь-яка фотокамера з ручними налаштуваннями. Їжа «позує» нерухомо, отже нам не обов'язково мати крутий автофокус або високі значення ISO. Але якщо ви хочете знімати професійною технікою, саме зараз можна дешевше купити хороші б/у дзеркальні фотокамери. Адже багато фотографів продають їх в гонитві за сучасними бездзеркалками. Також для зйомок на майстер-класі «FOOD-фотографія смачних кадрів» можна взяти фотокамеру в оренду. Наприклад, одну з 10 шкільних фотокамер.

Щодо лінз, для фуд фотографії ідеально підходять моделі об'єктивів з фіксованою фокусною відстанню. На зйомках раджу використовувати світлосильний, стандартний об'єктив з фокусною відстанню 50 мм або 85 мм. Ви не зможете надто близько підійти до їжі з таким «оком». Приблизно з відстані 40 см і менше він вже не фокусується. Але для таких наближень краще застосувати макро об'єктиви, як от XF 60mm F2.4 R Macro від FUJIFILM. «Портретні» об'єктиви ми обираємо саме тому, що знімаємо «портрети» їжі ;). 

Такі об'єктиви добре малюють боке – художнє розмиття неважливих частин кадру зазвичай позаду основного предмету зйомки.

Художне розмиття, боке, за допомогою світлосильного фикс лінзи з фокусною відстанню 85 мм

2. Штатив. Три переваги. Брекетинг по фокусу

На майстер клас або комерційну зйомку можна взяти найпростіший, китайський штатив. Які можливості надає фуд фотографу штатив?

По-перше, ви зможете знімати на довгих витримках вранці, ввечері, взимку, в похмурий день. Тобто в ситуаціях, коли світла недостатньо, але при цьому ви не бажаєте сильно піднімати ІСО. Штатив дозволяє знімати на довгих витримках, на низьких значеннях ISO, запобігаючи розмиття від струсів камери в руках.

По-друге, штатив допоможе компонувати кадр крок за кроком, контролювати композицію. Оскільки кадр залишається статичним, ми можемо вносити в нього зміни поступово, покадрово. 

По-третє, штатив допоможе при склеюванні кадрів в фотошопі. Ви можете висвітлити предмет одним джерелом світла на двох різних кадрах з двох різних сторін. Наприклад, у разі якщо вам не вистачає обладнання. А потім об'єднати обидва кадри на шарах фотошопа.

Що таке брекетинг по фокусу? Припустимо вам необхідно, щоб всі предмети на столі були в фокусі. Так часто буває, коли ви знімаєте глибоку композицію з кількома стравами та напоями. На першому кадрі ви можете фокусуватися на об'єкті переднього плану. У наступному кадрі – на об'єкт середнього плану. У третьому кадрі – у фокусі об'єкт заднього плану. Ви зможете поєднати потім всі ці кадри в один в фотошопі завдяки техніці стекінгу зображень на шарах. Так зйомка зі штатива дозволяє отримати максимальну різкість в кадрі на всіх об'єктах..

3. Природнє світло.

Добре якщо ваше вікно виходить на північну сторону, або якщо погода похмура і небо стало одним великим софтбоксом. Це ідеальна ситуація тому, що таке розсіяне і м'яке світло малює приємну для ока картинку.

Завжди починайте формувати схему освітлення, використовуючи лише одне джерело світла. Навіть якщо у вас їх багато, починайте з одного. Так вам буде набагато легше зрозуміти, як впливає світло на різні поверхні, на різні фактури предметів, на різні страви. Також одне джерело світла легко контролювати. Ви зможете його розсіювати, відображати, перенаправляти.

Надалі всі ці спостереження за якістю світла вам стануть у пригоді для того, щоб будувати складні схеми освітлення з використанням декількох джерел.
У разі якщо у вікно потрапляє південне світло – жорстке, яскраве – краще знімати рано вранці, у вечірні години або пом'якшувати жорстке світло розсіювачами.

Світло з вікна – ідеальне для фуд фото

4. Модифікатори світла.

Розсіювачі та відбивачі, іноді ще й чорні прапори, використовують для коригування освітлення сцени зйомки і тому називаються модифікаторами. Тіні можуть залишатися досить жорсткими, тоді їх потрібно буде заповнювати світлом. Для заповнення світлом темних зон можна використовувати все що завгодно. Все що є під рукою.
Змінюйте кут нахилу модифікатора поки ви не отримаєте найлегший, прозорий, безтіньовий малюнок в кадрі.

Завдяки модифікаторам світла ми можемо отримати малюнок без тіні

5. Відбивачі.

Для відповідальних комерційних зйомок краще мати набір великих і маленьких відбивачів по типу 5 в 1. Після зйомки великий відбивач (принаймні 60х90 см) легко згорнути, скласти в сумку і спокійно перевезти на нове місце зйомок.

Замість відбивача можна використовувати стельову плитку з білого пінопласту. Вона досить добре відбиває світло. Можна купити упаковку ущільнювача для підлоги. Він теж пінопластовий, але його розмір набагато більше. Його можна нарізати на шматки з потрібним розміром. А щоб ці шматки не падали, потрібно мати також великі прищіпки.
Візьміть будь-який аркуш паперу, ватману, якщо немає професійного відбивача.

Також добре підходить фольга, фольгований пакувальний картон. Різні відбивачі створюють різний контраст в кадрі. Якщо ви хочете контрастну, яскраву картинку, застосовуйте фольгу або сріблястий відбивач.

А от чорними прапорами можна відтіняти задній план, створюючи візуальну глибину в кадрі. Особливо красиво це буде працювати в dark food photo, на темному тлі.

6. Типи штучного світла

Зі штучним світлом від ламп в приміщенні краще не зв'язуватися. Вимикайте все світло, знімайте тільки зі світлом від вікна. Якщо ж світла у вікні вже немає, можете взяти звичайну настільну лампу, направити її на їжу через лист кальки і отримати джерело м'якого світла. Використовуйте штатив, і вам вистачить такого світла, щоб зняти якусь невелику композицію. Зазвичай використовують джерело постійного або імпульсного світла.

7. Штучне постійне світло.

Це світлодіодне світло. Воно має три великі переваги: не нагріває предмети, має достатню і регульовану потужність, фотограф відразу бачить світлотіньовий малюнок в кадрі.

8. Штучне імпульсне світло

Для фуд фотозйомки підходить більше спалах. Тому що спалах дає більш потужний і короткий імпульс. Імпульсне світло художньо заморожує в кадрі бризки, струмені, полум'я, борошно і т.д. Літаюча їжа незвичайна і привертає увагу глядача!

Заморозка на коротких витримках

9. Напрямок світла.

Бічне, або задньо-бічне, або контрове (контражур) освітлення є ідеальним, тому що воно створює об'ємну картинку в площині кадру. Ніколи не направляйте світло з боку камери. Це вбиває всю глибину.

Контролюй напрямок світла на фуд фото

10. Модифікатор світла від спалаху.

Спалах дає потужний і жорсткий потік світла. Якщо ви хочете зробити його м'яким і розсіяним, вам слід використовувати насадки модифікатори. 

Звільніть спалах з камери за допомогою синхронізатора або TTL кабеля. Тепер у вас є можливість прикріпити до неї софтбокс.

Найкращий модифікатор світла для спалаху – це великий софтбокс. Чим більше софтбокс, тим м'якше світло і тим більше він схожий на природне світло з вікна.
Якщо ви вже досить давно знімаєте зі світлом від вікна, з природним освітленням, великий софтбокс вам дозволить дуже швидко і легко перейти до зйомки зі штучним освітленням. І ви не втратите в якості фотографій.

Найкращий модифікатор світла для спалаху – це великий софтбокс.

11. Композиція. Ракурси

Як і у випадку з портретом людини, ніщо так не прикрашає кадр, як фотогенічна, симпатична за кольорами, текстурами і формами модель. Красива їжа – це вже половина від ефекту.

Як і у випадку з портретом людини, створюйте певний образ їжі, вводячи в кадр додаткові предмети, реквізит, підштовхуючи глядача к певним асоціаціям.

Взагалі, якщо ви знімали раніше портрети, то дуже багато принципів композиції будуть працювати і в «портреті» їжі. Для food фотографіїї дуже важливі:

 • виділення моделі,
 • єдність,
 • рівновага,
 • простота,
 • негативний простір,
 • контрасти,
 • групування,
 • плановість,
 • діагоналі,
 • симетрія та s-образні лінії.

Головні предмети композиції можна групувати на одну тацю, об'єднувати в одне ціле підставками.

Плоскі страви, наприклад, піцу, краще знімати зверху. А ось цукерки, бургери, фужер з коктейлем, кухоль пива при зйомці зверху загублять всю свою привабливість. Тож такі форми краще знімати збоку. Ось кілька порад для знімаючих класичний flat lay:

 • Як правило flat lay знімають з діафрагмами f7 до f11. Це гарантує, що всі об'єкти зйомки будуть у фокусі. Однак кожен другий кадр можна знімати з широкою діафрагмою. Ці експериментальні знімки з розмиттям другорядних деталей можуть виявитися навіть кращими ніж класичний флет лей.
 • Не варто залишати зображення плоским тільки тому, що прийом називається flat - плоский. Порушуйте двовимірність шару додаючи на та під плоску композицію будь-які об'єкти і реквізити (підставки, тарілки, сіль, зелень).
 • Врівноважуйте композицію порожнечами. Негативний простір не тільки насичує кадр повітрям, але залишає вільне місце для текстів реклами та логотипу бренду.
 • Користуйтеся простими колірними схемами в два-три кольори на нейтральних підкладках. Іноді навпаки – гіпер насичені бекграунди яскравих, спектральних кольорів роблять кадр живим та радісним.
 • Знімайте «навиліт». Тобто так, щоби предмети або реквізит виходили за межі сцени. Це відмінний спосіб викликати у глядача відчуття, що за межами видимого є щось більше. Якийсь сюжет, історія, подія.

Створюйте композицію з їжею, рухаючись від простого до складного. Почніть знімати просту композицію на однотонному тлі. Почніть з одного блюда. Зробіть кадр однієї страви, а потім додавайте потроху реквізит і робіть проміжні кадри. Щось додали – зробили кадр, ще додали - ще кадр. Тоді ви зможете легко зрозуміти, в якому напрямку рухатися, що прибрати і що додати в рамку кадра, щоби задовольнити принципи композиції.

Флет лей пасує плоским предметам

12. Реквізити

Не беріть широкий посуд з яскравими принтами. Добре підходять фонові кольори: сірий, холодні відтінки сірого, теракотовий, білий, бежевий. Холодні кольори підкреслюють об'єкти теплих кольорів. Створюйте контраст за кольором між фоном і об'єктом.

Вибираючи посуд, знайдіть так би мовити «три ведмедя» – великі, малі і середні форми. Фонові тканини – тільки натуральні, позачасові. Столові прибори – краще матові. Такі, що не створюють яскравих відблисків. Відблиски зіпсують правильне експонування кадру. 

Для заднього плану добре підійде вініл з натуральними текстурами. Його зручно зберігати згорнутим в тубусі. Гарно виглядає у кадрі старе дерево під посудом з їжею. Тож шукайте по селах дошки від старого паркану.))

Запрошуємо вас на практичну фотосесію майтер классу «FOOD фотографія смачних кадрів» з Оксаною Сибидло

Відео інтервью з фуд фотографом Оксаною Сибидло