Нинішня епідемія коронавірусу COVID-19, здається, вже привчила людство ретельно мити руки після відвідування громадських місць і менше чіпати руками обличчя. Однак далеко не всі поки засвоїли іншу корисну навичку - дезінфікувати свої гаджети, зокрема ті, без яких ми, фотографи, не уявляємо свого повсякденного життя , - фотокамера, смартфон, ноутбук тощо.  

Якщо ви за видом своєї професійної діяльності (фотограф, журналіст тощо) змушені працювати поза межами свого будинку, або по дорозі в магазин чи в аптеку під час карантину ви берете з собою фотокамеру, то вам доведеться дезінфікувати не лише руки, а й вашу техніку. Ми розповімо, чому важливо дезінфікувати свою фототехніку і як це робити правильно. 

Чому варто дезінфікувати свою фотокамеру?

Як довго коронавірус може жити на поверхні, - достовірно невідомо й дотепер. Зазвичай віруси зберігаються приблизно 8 годин, але в ідеальних для вірусу умовах, або, наприклад, при кімнатній температурі, вірус може прожити на металі, склі, кераміці та пластику кілька днів, зберігаючи здатність до зараження. Вірус може потрапити на фотоаппарат або смартфон двома шляхами: або разом з найдрібнішими краплями, коли хвора людина кашляє, або з ваших же рук, якими ви до цього чіпали інші поверхні на зразок дверних ручок, кнопок ліфта і тому подібного.

Важливо пам'ятати: якщо ви виходите на вулицю або знімаєте інших людей, ви ризикуєте. Ви можете знизити ризик, але повністю усунути його у вас усе одно не вийде. Маски не дають гарантії безпеки від інших людей. Коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом, тому якщо ви перебуваєте поруч із інфікованою людиною, шанси захворіти дуже високі. Тож, краще тримати певну дистанцію.

Рукавички запобігають потраплянню будь-яких речовин на ваші пальці і особливо під нігті. Але вірус прекрасно передасться з рукавичок на обличчя і інші частини тіла.

Якщо ви не даєте свою фототехніку до рук іншим людям (а ви ж не даєте?)і на вашу камеру не кашляють усі кому не лінь, то ймовірність зараження з повітря відносно невелика. Передача вірусів через руки залежить від тривалості контакту і відрізняється для різних мікроорганізмів, проте, як швидко передається коронавірус COVID-19, достовірних даних поки немає.

Тому краще виходити з того, що вірус цілком може передаватися через техніку, якої ви торкалися немитими руками, перед цим поторкавши щось ще. І не ризикувати, тим більше що до фотокамери ми торкаємося не тільки руками, але і обличчям, коли спостерігаємо кадр через видошукач. Загалом, фототехніку та смартфон краще регулярно знезаражувати - кожного разу, коли ви повертаєтеся додому.

Якщо ж над вашим обладнанням ніхто не кашляв і не дихав, а також не торкався його протягом останніх 24-48 годин, то воно напевно є безпечним, якщо більше 72 годин, то з ймовірністю в 99% на техніці вірусів немає. Це особливо актуально для тих, хто залишає «на карантині» товари з Aliexpress та Amazon, замочують у спирті, ацетоні, обробляють димом тощо. Обробити дезінфікуючим розчином можна, але інші, більш «екстремістські» способи будуть явно зайвими.

Що використовувати для дезінфекції обладнання?

Серед найбільш поширених у побуті засобів боротьби з коронавірусом добре справляються: мило, етиловий (C2H5OH) і ізопропіловий (C3H7OH) спирт, перекис водню (H2O2) і гіпохлорит натрію (NaClO).

Мило з водою

Миття рук з милом протягом 20-40 секунд різко знизять шанс заразитися вірусом. Причому не настільки важливо, яке це мило, оскільки будь-яке успішно розчиняє ліпідний шар (захисну оболонку) вірусу. І це дійсно ефективно. Тому, мийте руки з милом перед тим, як взяти до рук свою фотокамеру, і обов'язково після.

Миючим засобом з водою потрібно протирати корпуси об'єктивів, гумові покриття камери, штативи, стабілізатори. У важкодоступних місцях, де протерти не вдається, варто скористатися спиртовим розчином, наприклад, у вигляді спрея.

Ізопропіловий спирт

Ізопропіловий спирт вважається найменш шкідливим для покриття скла об'єктиву фотокамери, а також для олеофобного покриття екрану більшості гаджетів - того самого, яке перешкоджає тому, щоб скло покривалось відбитками пальців та дозволяє пальцям легко ковзати по екрану. Тому для дезінфекції обладнання краще використовувати саме його (у вигляді спрея або вологих серветок).

Оптимальна концентрація ізопропанола - 70-80%. Більш чистий спирт занадто швидко випаровується, а для найкращого результату дезінфікуючий розчин повинен провести на поверхні близько хвилини. Чим менша концентрація, тим менша ефективність. Тож, використовувати засоби із вмістом спирту набагато менше 70%, наприклад, горілку замість етилового спирту або автомобільний омивач скла замість ізопропілового, краще не варто.

Зрозуміло, не варто заливати дезінфектор у роз'єми та отвори в корпусі вашої техніки, навіть якщо вона водозахищена. Якщо не маєте вологих спиртових серветок,то краще взяти ватний диск, просочити його тієї рідиною, якої ви збираєтеся користуватися, і з усіх боків обробити фотокамеру, спалах, смартфон або будь-яке інше обладнання цим диском. Не треба сильно натискати, або терти, - просто акуратно протріть усі поверхні ваших гаджетів.

Коли йдеться про зйомку, то не забувайте і про карти пам'яті, бо їх теж часто передають з рук в руки колегам. На щастя, сьогодні майже всі карти вологозахищені, а значить, їх сміливо можна обробляти дезінфікуючими розчинами.

Багато сервісів використовують для дезінфекції ізопропіловий спирт в концентраціях 60% і вище. При його використанні з фото- і відеообладнанням жодних видимих дефектів не виникало. Дуже важливо, щоб при протиранні об'єктиву не було абразиву, наприклад, піску.

Свої руки ви також можете дезінфікувати засобами з ізопропіловим спиртом.

На його основі робиться безліч професійних дезінфікуючих засобів для рук, які, як правило, використовуються медиками. Не плутайте з різними магазинними розчинами на базі етилового спирту.

При концентрації розчину вище 60% - це одна з найвідоміших речовин для дезінфекції, хоча на поверхнях вона працює трохи краще, ніж на шкірі. Дуже часто дезінфікуючі засоби для рук на 60% складаються саме з ізопропілового спирту. Після обробки потрібно обов'язково дати висохнути розчину.

Якщо у вас немає дезінфікуючого засобу для рук, ви можете зробити його самостійно, для цього вам знадобиться 99% розчин ізопропілового спирту. Далі потрібно змішати дві частини спирту з 1 частиною крему для рук і ретельно перемішати. Такий засіб хоч і не так ефективно, як попередній, але точно не буде зайвим. Хоча, варто зазначити, що через надмірний попит під час карантину, ізопропіловий спирт важко знайти у продажу.

Одне з найбільш частих питань - чи може етанол (в алкоголі) стати рішенням для дезінфекції від вірусу? І це - питання концентрації, чистий етиловий спирт може бути ефективний, як і метанол, але останній досить токсичний, тому його точно не рекомендують використовувати. 

Чистячі засоби на основі хлору

Хімічна назва: гіпохлорит натрію. Міститься в різних відбілювачах для прання.

Стандартний відбілювач для прання зазвичай містить від 2,6 до 5,25% гіпохлориту натрію (відбілювача), що занадто багато для дезінфекції. Щоб зробити дезінфікуючий засіб, потрібно додати 20 мл 5,25%-го відбілювача в 1 літр води . Якщо ваш відбілювач має 2,6%-ву концентрацію, то його знадобиться в два рази більше - 40 мл.

Заходи обережності: краще змішувати розчин в добре провітрюваному приміщенні. Ніколи не змішуйте хлорний відбілювач з будь-яким іншим миючим засобом. Відбілювачі з аміаком, оцтом та іншими речовинами можуть виділяти шкідливі пари. Хлорний відбілювач дуже ефективний, його використовують у лікарнях, але він часто викликає подразнення. Тому якщо ви обробите кімнату, то залиште її на провітрювання, поки звідти не вийдуть шкідливі пари.

Розведений розчин хлору потрібно використовувати при обробці металевих покриттів - світильників, стійок. З пластиком краще бути обережніше, оскільки висока ймовірність його вицвітання. Будьте обережні з відкритим металом, хлор може викликати іржу або окислення.

Розчин на основі хлору краще не використовувати безпосередньо для обробки фотокамери, смартфону, ноутбука тощо. Якщо ви працюєте в студії, або в офісі, то гіпохлоритом натрію варто обробити, передусім, дверні ручки, оскільки вони є ідеальним місцем для життя бактерій і вірусів. Усі поверхні - столи, сидіння, спалахи, стійки, вимикачі світла повинні оброблятися регулярно. Кілька разів в день! Якщо ж в офісі ви використовуєте стіл, яким користуються і інші люди, то його варто обприскувати після кожної людини.

Тканини (фони, декорації, одяг) краще за все дезінфікувати в пральній машині, якщо це можливо. Регулярне прання з миючим засобом із невеликою кількістю відбілювача в більшості випадків не зашкодять. Якщо випрати неможливо, то краще обприскати розчином відбілювача або спирту. Але пам'ятайте, що відбілювач може зіпсувати колір.

Безхлорний відбілювач або окислюючі речовини

Хімічні назви: перекис водню, перкарбонат натрію, перборат натрію.

З цими речовинами є багато різних засобів. Причому варіанти різні - органічні, для алергіків. В основному тут використовують пероксид (наприклад , перекис водню), але часто і інші речовини. Варто мати на увазі, що після відкриття флакону перекис водню досить швидко втрачає ефективність.

Для дезінфекції необхідно 2%або 3% пероксиду, і навіть у цьому випадку його ефективність проти коронавірусу буде швидше «ймовірною».

Перекис водню, як і етанол,можна мати на увазі як запасний, але небажаний варіант - на крайній випадок. При частому використанні вони запросто можуть зіпсувати олеофобне покриття екрану телефону, або покриття оптики вашої фотокамери. Та й при одноразовому теж, насправді, можуть - залежить від покриття, але ви ж напевно не хочете перевіряти, наскільки воно у вас стійке до дії цих речовин?!

Які засоби вам не допоможуть?

Тимол

Тимол часто використовують, як «натуральний», «нехімічний» дезінфікуючий засіб. Він працює проти деяких бактерій, але абсолютно марно проти коронавірусу. В ефірному маслі чебрецю є трохи тимолу, але цього недостатньо для дезінфекції.

Триклозан

Його використовують у дезінфікуючих речовинах для рук. Він досить ефективний проти бактерій, але не вплине на вірус. Тому, якщо ваш дезінфікуючий засіб для рук не містить 60% ізопропілового спирту, то краще вибрати інший.

Хлоргексидин та мірамістин

Речовини на зразок хлоргексидину або мірамістину мають переважно бактерицидний ефект і не діють проти поліо- та аденовірусів. Отже, вони не дуже допомагають від коронавірусу, тому в нашій ситуації для дезінфекції не підходять.

Альтернативні способи: чим ще можна дезінфікувати фототехніку?

Якщо варіант з хімічної дезінфекції вас не влаштовує, є й інші опції.

Наприклад, апарати для знезараження ультрафіолетомУльтрафіолетове світло досить ефективно вбиває бактерії, а також вбиває і деякі віруси, але ось його ефективність проти нового вірусу, на жаль, ще не підтверджена. Відомо також, що УФ-випромінювання використовується в першу чергу для дезінфекції повітря. Тому воно не настільки ефективне на поверхнях.

Можна помістити фотокамеру в поліетиленовий пакет і після кожного виходу на зйомку цей пакет викидати (в поліетилені вірус теж може довго зберігати живучість). Виглядає така конструкція, звичайно, не дуже витончено, але користуватися не дуже заважає.

Тепер ви знаєте, як можна легко, безпечно, а головне, ефективно продезінфікувати все своє обладнання, студію, офіс. Однак, зверніть увагу, що фотокамера при будь-яких обставинах буде великим потенційним переносником бактерій і вірусів. Оскільки безліч кнопок, коліс, видошукач та інші елементи камери під час зйомок перебувають у постійному контакті з руками і обличчям фотографа. Тому, використовуйте тільки свою камеру, та не передавайте її іншим. А якщо ділитесь, то краще подбайте про дезінфекцію або витримайте техніку «на карантині» протягом 48-72 годин.

Ну і звичайно, не забувайте дезінфікувати інші гаджети і предмети, які подорожують поза домом разом з вами, - планшети, ноутбуки, розумні годинники або браслети, навушники. Про всяк випадок, варто уточнити на сайті виробника або в інструкції, чи немає у самого виробника якихось рекомендацій з цього приводу, - які речовини краще підходять для дезінфекції та як їх правильно застосовувати до пристрою.

Залишайтеся вдома та будьте здорові! А Київська Школа Фотографії вже потурбувалася про те, щоб ваше навчання та творчий розвиток відбувались зручно, вчасно та безпечно. Заходьте на сторінку з онлайн-курсами, вибирайте свій курс і вчіться класно фотографувати у найкращих викладачів Києва!