Мона Кун. Ню в квадраті.
Фотограф Мона Кун (Mona Kuhn)

Портрет і оголена натура (ню) - це два основні жанри, з якими працює фотограф Мона Кун. В її фотографіях багато інтимності, але немає вульгарності. За допомогою кадрування вона може піти від зайвої відвертості або так розташувати модель, що нагота залишається поза межами кадру… 

 
Фото Мона Кун (photo by Mona Kuhn)

Тонкі і продумані фотороботи Мони Кун впливають на глядача, розкриваючи його почуття, занурюючи в світ краси і гармонії, любові і спокою.  

Мона Кун народилася в 1969 році в бразильському місті Сан-Паоло. Її сім'я емігрувала з Німеччини. Ще в дитинстві Кун любила малювати, проявляючи здатність до образотворчого мистецтва. Фотографією Кун зацікавилася в старшій школі. Тоді вона вперше спробувала знімати оголену натуру, вибравши в якості моделі свою кращу подругу. Коли Моні було 19 років, сім'я переїхала в США, і вона продовжила своє навчання, вибравши класичну вищу освіту в сфері історії мистецтв. У 1993 році вона стала бакалавром гуманітарних наук Державного університету штату Огайо, потім навчалася в магістратурах Художнього інституту Сан-Франциско і Інституту досліджень Гетті Лос-Анджелеса.  

Мона Кун і нині живе і працює в Лос-Анджелесі. Вона є незалежним науковим співробітником Науково-дослідного інституту Гетті(Getty Research Institute). Її фотографії публікуються у відомих журналах і газетах (Zoom, B + W Magazine, French Photo Magazine, Philosophy of Photography, Art on Paper та інші), прикрашають приватні колекції та виставляються в галереях і музеях по всьому світу. Мона Кун є автором кількох монографій.  

Людей, яких фотографує Мона Кун, вона називає своїми близькими друзями. Вони не професійні моделі. Саме визначення «модель» фотографу здається не дуже доречним. Більш того, Мона Кун побоюється знімати незнайомих, чужих. «Я знімаю людей, яких знаю, і знаю близько. Щоб проникнути вглиб людини, потрібен час. Але тільки занурившись в цю глибину, можна зробити портрети, в яких крім самого зображення міститиметься ще щось. Звичайно, фотографу приємно працювати з моделлю, яка знає, як рухатися перед камерою, і насолоджується цією грою. Професійна модель під час зйомки дійсно грає, наче у виставі. В результаті, кожен знятий кадр - це хороший кадр. Але якщо хочеш працювати з тим істинним, що всередині людини, з такою грою не зробиш майже жодної цікавої фотографії». Під час зйомки дуже важливо, щоб фотографу і тому, хто позує, було комфортно перебувати поруч один з одним. Готові фотографії завжди показуються учасникам зйомки. Одні із захватом чекають, коли знімки розвісять на стінах галереї або опублікують в журналах, інші ховають їх у коробку під замок. Реакція, мабуть, залежить від того, наскільки людина готова відкритися світові. Адже нагота - це стан максимальної відкритості. Вона ж - і природна форма буття. Дзеркало наших страхів і бажань, радощів і болю. 

Фото Мона Кун (photo by Mona Kuhn)

Мона Кун вміє працювати з оголеною натурою дуже делікатно, довірливо. Вона намагається показати людей природними: ті, хто стоїть перед камерою, перебувають у стані максимальної розслабленості. Тому й складається враження, що їх наготі ніщо так не підходить, як власна шкіра. Фотографу хочеться передати те, якими люди відкрилися їй під час спілкування. Щоб глядачеві було цікаво дивитися на знімки не просто як на зображення роздягнених тіл або нагромадження м'язів, кісток і сухожиль. Її фотографії - щось більше, ніж просто показ тіла. Знімки, які фотограф відбирає для публікацій, сфокусовані більше на власну візуальну мову Мони Кун і лише частково - на очікування публіки і тих, хто позував. «Мої знімки тяжіють до спокою, тиші, роздумів і навіть смутку. Я почала фотографувати своїх друзів, щоб зберегти пам'ять про ті часи, які ми провели разом. Часто думаю, що, можливо, ніколи більше не побачу їх ось так само, знову разом. І як же мені тоді розповісти їм про те, як зв'язувала нас близька дружба? Мені б хотілося, щоб люди відчули певну ностальгію за тим часом і простором, в якому ми були разом і які можемо забути в насиченому подіями сучасному житті». 

У чому ж полягає її візуальна мова? Образотворчою особливістю Мони Кун з самого початку стало виняткове використання квадратного формату. Квадратна форма, що тяжіє до статики і нерухомості, спонукає фотографа працювати з фрагментами, показувати лише частини фігури (від підборіддя до талії, від маківки до грудей), а не повністю, на повний зріст. Коли ж у кадрі показана вся людина, то відшукується така поза, в якій фігура здатна заповнити собою кадр. Сидячи зі складними переплетеннями рук і ніг. Або положення лежачи, зняте з перспективними скороченнями. Зосередженість на деталі - наприклад, на тіні, що відкидається на жіночу спину - допомагає створити атмосферу інтимності, потаємної довірливості. Уміння фотографа приділяти увагу деталям - веснянкам, віям, плямам на піску - зворушливе і витончене. 

Інший прийом Мони Кун - різкість. Гра з різкістю допомагає керувати поглядом глядача і провокувати його уяву. Різкістю вона виділяє одну людину з групи в багатофігурних композиціях. Ніби ці постановки хочуть розповісти про те, що таке самотність сучасної людини - самотність серед людей. В інших ситуаціях різкістю фотограф акцентує деталь, частіше руки, - споруджуючи, наприклад, з людських пальців об'ємні скульптури. 

Мона Кун знімає в інтер'єрах або на пляжі, використовуючи зазвичай природне освітлення. Сонячне світло і простота допомагають їй досягати відчуття щирості й природності. Знімає фотограф за допомогою середньоформатної камери Hasselblad. Працює і з чорно-білою, і з кольоровою плівкою.  

У своїх роботах Мона Кун іноді користується класичними схемами - положеннями оголених тіл, ракурсами. Зображення оголеної натури має свою традиційну іконографію, вибудувану на основі класичних живописних полотен. Однак у погляді Мони більше свіжості, ніж традиційного канону. Її очі дивляться наче очі допитливого підлітка, який поки що бачить світ лише у фрагментах, але прагне дізнатися і побачити більше. 

Фото Мона Кун (photo by Mona Kuhn)

Процес зйомки – це завжди взаємодія фотографа і моделі. Це суміш життя і мистецтва, гумору і серйозності. «Моя робота по своїй суті - це співпраця. Мені подобається змішувати сутність людини з моїми власними уявленнями про неї. Результат народжується десь посередині між нами, мною і тим, хто позує. Це поєднання того, хто ми є і що ми разом задумали, придумали. Є ще подробиці, про які ніколи не знає глядач…». 

Мона Кун вважає, що фотографу важливо багато часу проводити, усамітнившись від натовпу, вслухаючись в хаос своїх думок і внутрішніх голосів. Пульсацію власних ритмів, знімаючи, вона переносить на фотографії: «Мені цікаво створювати кадри такого змісту, які не прив'язані до якогось часу, універсальні за темою. Наче я подорожую в часі у своїх думках, в минуле і майбутнє». Знімки Мони Кун повні відкритості, чистоти і мрійливості. Напруженість і занепокоєння тут співіснують із сонячним світлом, відчуттям свободи і природності. 

Ню фотографії в Арт стилі по праву вважаються одним із найскладніших постановочних напрямків в фотоіндустрії. Київська Школа Фотографіїї запрошує Вас на майстер-клас, який проводить фотограф Олена Морозова «Арт Ню Фотографія. Бути собою», де Ви навчитесь створювати незвичайні знімки в самих звичних умовах, здобудете практичні навички зйомки, впевненість у собі і, найголовніше, Ви почнете набагато краще розуміти людей.